Nawigacja

Zapraszamy do Włosienicy Włosienica - najdawniejsze dzieje Włosienica w okresie zaborów

Nasza miejscowość

Zapraszamy do Włosienicy

Zapraszamy do naszej malowniczej wioski

Włosienica jest wioską położoną w województwie małopolskim. Leży niedaleko Oświęcimia nad rzeką Macochą. Wieś jest starą osadą i chlubi się długą historią sięgającą XIII w. Świadczy o tym wzmianka w dokumencie z 1285 roku. Dokładny rok założenia parafii nie jest znany, ale z dostępnych dokumentów wynika, że istniała ona jeszcze przed 1344 rokiem i była parafią macierzystą dla parafii oświęcimskiej.

W centrum wsi znajduje się obiekt Ochotniczej Straży Pożarnej zwany Domem Strażaka. W budynku, który pełni rolę miejscowego domu kultury mieszczą się ponadto: Biblioteka Publiczna, Urząd Pocztowy, biuro sołtysa, siedziba Koła Gospodyń Wiejskich, zakład fryzjerski, kawiarnia. W roku 2003 świętowaliśmy 100-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej.

 

Obok Domu Strażaka stoją: Ośrodek Zdrowia i Przedszkole Samorządowe.

 

W tym zabytkowym budynku starej remizy umieszczono magiel elektryczny, który obsługują panie z KGW. Tutaj swoją siedzibę ma również Koło Rolnicze.


 
Osobliwości naszej miejscowości

Chociaż Włosienica jest małą wsią, można zobaczyć tu interesujące rzeczy. Na naszym terenie istnieją budowle pamiętające bardzo odległe czasy.

Dworek

Dworek szlachecki czasy świetności ma już dawno za sobą. Jego właścicielem jest Kuria Oświęcimska. Ostatnim dzierżawcą był pan Adolf Waligórski. W czasie II wojny światowej administratorem był Niemiec Zygma. Do zarządców należało prowadzenie dużego gospodarstwa rolnego. Pracowali w nim najemni fornale. Szkoda, że ten zabytek dzisiaj popada w ruinę.


 

 


 


Kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła

Pierwsza całkowicia pewna wiadomość o istnieniu kościoła we Włosienicy pochodzi z XV wieku, a zawdzięczamy ją ks. Długoszowi. Był to kościół drewniany pod wezwaniem Wszystkich Świętych. Na jego miejscu stoi obecnie plebania. Ok. 1520 r. pierwotny kościół uległ zniszczenu, po czym odbudowano go ok. 1533 r. Budowę obecnego kościoła rozpoczęto w kwietniu 1843r. Ogromną część kosztów wziął na siebie proboszcz oświęcimski ks. Michał Ślebarski, dlatego też od imienia proboszcza wybrano patrona nowego kościoła - św. Michała Archanioła, który jest dzisiaj pierszorzędnym patronem naszej parafii, a drugorzędnym - po zburzeniu kaplicy w Monowicach - św. Antoni z Padwy. Do tutejszej parafii należą mieszkańcy Włosienicy, Stawów Monowskich, Monowic i Dworów II.W 1904r. proboszczem parafii został ks.Józef Grudziński i duszpasterzował przez 37 lat. Wtedy położono posadzkę, w kościele ustawiono główny ołtarz z drzewa modrzewiowego, a w 1910 r. kościół odmalował Aleksander Mroczkowski. Po odmalowaniu kościoła odnowiono i zakonserwowano także organy.

Ołtarz boczny w kościele św. Michała Archanioła

Gdzie są chaty z dawnych lat...

Stary przedwojenny budynek, który liczy około 80 lat jest stałym domem mieszkalnym. Zbudowany z bali i uszczelniony mchem jest zabezpieczony od wiatru. Takich budynków pozostało już niewiele.


Niemi świadkowie wojny

W czasie II wojny światowej w Oświęcimiu istniał jeden z największych obozów koncentracyjnych na świecie. Ze względu na lokalizację również na terenie Monowic i Włosienicy znajdowały się obozy pracy dla jeńców wojennych tzw. lagry. Do dzisiaj na całym terenie rozsypane są "pamiątki" z tego tragicznego okresu w postaci bunkrów, schronów itp.
Pozostałością po wojnie jest między innymi most kolejowy na rzece Macosze, który został zbudowany przez jeńców. 

 


 

 


 

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Józefa Suskiego we Włosienicy
    ul. Józefa Suskiego 53
    32-642 Włosienica
  • (+33)842 29 00

Galeria zdjęć